دانستی‌های ضروری درباره «سرمایه‌گذاری» ـ قسمت سوم

 در آموزشی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری، بزرگ‌ترین بازیگران بازارهای سهام

? شیوه‌های سرمایه‌گذاری: سرمایه‌گذاری در بورس روش‌های متفاوتی دارد. هر فردی که قصد سرمایه‌گذاری در بورس را دارد، باید این کار را بر اساس برخی معیارهای مهم انجام دهد. یک سرمایه‌گذار بورس باید قبل از سرمایه‌گذاری ابتدا شرایط خود را برای این کار بسنجد و برخی فاکتورها را بررسی نماید. این فاکتورها شامل میزان آشنایی فرد با بورس، سطح اطلاعات مالی فرد، میزان خطر پذیری فرد، مقدار زمانی که می‌تواند به بررسی و تحلیل اختصاص دهد و همچنین مهارت‌های فرد در سرمایه گذاری و خرید و فروش سهام است. شما باید بعد از بررسی این فاکتورها تصمیم بگیرید به چه روشی در بورس سرمایه‌گذاری کنید.

?سرمایه‌گذاری مستقیم: در این روش سرمایه‌گذار با اتکا به دانش و مهارت خود اقدام به ورود به بازار سرمایه می‌کند. سرمایه‌گذارانی که ترجیح می‌دهند دارایی‌هایشان صرفاً توسط خودشان مدیریت شود از این روش استفاده می‌کنند. برای استفاده از این روش، سرمایه‌گذار باید دارای تخصص، تجربه و حوصله کافی باشد و بداند مسئولیت تمام سود و زیان‌ها متوجه خود او است. این نوع سرمایه‌گذاری نسبت به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، خطر بالاتری دارد و به سه روش حضوری، اینترنتی و آنلاین از طریق شعب کارگزاری‌های فعال در بازار سرمایه امکان پذیر است.

?سرمایه‌گذاری غیر مستقیم: در روش غیرمستقیم، نهادی به‌عنوان واسطه میان سرمایه‌پذیر و سرمایه‌گذار عمل می‌کند و فرایند سرمایه‌گذاری را به نیابت از سرمایه‌گذار انجام می‌دهد، این واسطه‌ها متنوع‌اند و شناخته شده‌ترین آن‌ها صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، صندوق‌های بازنشستگی، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و مشابه آن‌ها شرکت‌های سبدگردانی هستند. در واقع در این روش سرمایه‌گذار مدیریت سرمایه خویش را به افراد متخصص و با تجربه واگذار می‌کند. این روش مناسب افراد غیر‌حرفه‌ای یا کسانی است که زمان کافی برای بررسی و انتخاب سهام مناسب ندارند و به طور خاص به آن دسته از سرمایه‌گذارانی که خواهان سرمایه‌گذاری بلندمدت، ثبات ارزش و نوسان کم هستند، پیشنهاد می‌شود.
امروزه گرایش به سمت سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در نزد اغلب مردم جهان بیش از گذشته است و به همین دلیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری به بزرگ‌ترین بازیگران بازارهای سهام تبدیل‌شده‌اند.

✅مزایای سرمایه گذاری غیرمستقیم
صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای مزایای بیشماری هستند که از این میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱- برخورداری از مدیریت حرفه‌ای
۲- صرفه‌جویی در هزینه‌ها
۳- قابلیت نقد شوندگی بالا
۴- کنترل خطر
۵- استفاده از تنوع بخشی
۶- صرفه‌جویی در زمان
۷- قابلیت مقایسه و انتخاب
۸- نظارت بر عملکرد این نهادها توسط سرمایه گذاران، رسانه‌ها و تحلیلگران

پست های توصیه شده

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید