گزارش بازارهای مالی هفته چهارم بهمن ماه

 در دسته‌بندی نشده, گزارش ها, گزارش و تحلیل


تحلیل بازار بورس تهران

به گزارش روابط عمومی بورس تهران و به نقل از مدیریت آمار و اطلاعات، در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۴ بهمن ماه ۹۷ ، شاخص کل با ۱۲۲۴ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۵۷۳۱۱ واحد رسید.

شاخص بازار اول با ۱۰۴۵ واحد کاهش به رقم ۱۱۷۰۰۰ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۷۶۱ واحد کاهش عدد ۳۰۸۰۴۶ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول ۸۹ / ۰ و شاخص بازار دوم  هر دو با ۵۷ / ۰ درصد کاهش نسبت به هفته قبل همراه شدند.

در ۳ روز کاری  این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۱۸۸۰ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۵۶ درصد کاهش یافته است.

در ضمن تعداد ۴۰۶۰ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۴۰۴ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۶۰ درصد کاهش و  53 درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند.

این درحالی است که  تعداد ۲۸ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۳۳۲ میلیارد ریال مورد معامله  قرار گرفت و به ترتیب با ۵۶ درصد و ۵۸ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

از سویی دیگر در بازار بدهی ۱۰۰ هزار برگه به ارزش ۱۱۸ میلیارد ریال مورد داد و ستد قرار گرفت.

در ادامه روند شاخص های مهم را مشاهده می فرمایید.

تحلیل بازار بورس تهران

شرکت سایپا طی هفته جاری ۷۳ میلیون سهم پارس خودرو، زیر مجموعه خود را فروخت، اما همچنان با ۷ میلیارد سهام، «خساپا» سهام‌دار عمده «خپارس» است. سایپا در ادامه داد و ستدهای این هفته نیز، ۸۶ میلیون سهم لیزینگ رایان سایپا را به فروش رساند. شرکت گروه توسعه اقتصادی پایندگان هم ۱۷۵ میلیون و ۱۱۰ هزار سهم فولاد خوزستان را واگذار کرد، اما همچنان با ۶ میلیارد سهم، سهام‌دار عمده «فخوز» است.

 از سویی شرکت مدیریت سرمایه گذاری کوثر بهمن نیز شش میلیون و ۷۰۰ هزار سهم بانک سینا را به تملک خود درآورد تا با دراختیار داشتن ۱۷۳ میلیون سهم «وسینا» به عنوان پنجمین سهام‌داره عمده این بانک بورسی محسوب شود. همچنین شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین نیز در این هفته یک میلیون و ۵۰۰ هزار سهم سیمان شاهرود را فروخت، اما همچنان با ۴۱۸ میلیون سهم، سهام‌دار عمده «سرود» به حساب آید. بیمه پاسارگاد هم ۱۲۲ میلیون و ۴۰۰ هزار سهم سرمایه گذاری پارس آریان را خرید، تا با دراختیار داشتن ۵۳۴ میلیون سهم «آریان» به عنوان یکی از سهام‌داران عمده این شرکت قلمداد شود.

 بر اساس این گزارش، شرکت کارآفرینان صنعت ذوب فلزات نیز ۲۸ میلیون و ۷۵۴ هزار سهم فروسیلیس‌ ایران‌ را فروخت. شرکت گروه مالی بانک پارسیان نیز ۱۲ میلیون و ۱۹۱ هزار سهم بانک پارسیان را به فروش رساند، این در حالیست که گروه مالی بانک پارسیان ۳۴۱ میلیون سهم «وپارس» را همچنان در تملک دارد. شرکت سرمایه گذاری سامان فرهنگیان نیز یک میلیون و ۴۳۰ هزار سهم شیشه همدان را خرید.

معاملات سهام در آخرین روز کاری هفته در حالی پیگیری شد که انتظار می‌رفت اندکی از فشار عرضه‌ها کاسته شود. اما با ضعف محسوس تقاضا در نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز، امروز هم شاخص بورس سرونشتی جز ریزش نداشت.

اگرچه ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم در نمادهای عادی بورسی و فرابورسی نسبت به روز سه‌شنبه رشد نشان داد، اما میزان دادوستدها هنوز آتقدر پایین است که نمی‌توان به این رشد ناچیز معاملات دل خوش کرد. ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم در نمادهای عادی بورسی و فرابورسی، امروز به عدد ۵۵۰ میلیارد تومان (بدون در نظر گرفتن عرضه اولیه) رسید. این در حالی است که ارزش معاملات روز سه‌شنبه به زحمت به ۴۵۰میلیارد تومان رسید.

در عوض امروز در برخی گروه‌ها و نمادهای کوچکتر بازار (به ویژه نمادهایی که به طور بنیادین ریسک بالاتری دارند) شاهد تحرکات مثبت اشخاص حقیقی در سمت تقاضا بودیم.

سنت‌شکنی فرآورده‌های نفتی

روز گذشته در بازارهای جهانی اخبار مثبتی از کاهش عرضه نفت توسط بزرگان اوپک منتشر شد و قیمت نفت برنت در بالاترین سطح یک ماه گذشته قرار گرفت. با این وجود معاملات سهام گروه فرآروده‌های نفتی (پالایشگاه‌ها) امروز هم روندی سردی را پشت سر گذاشت. هرچند سودآوری پالایشگاه‌های ایران ارتباط خاصی با قیمت جهانی نفت ندارد (چرا که حاشیه سود پالایشگاه‌ها توسط وزارت نفت و پالایش و پخش تعیین می‌شود)، اما فعالان بازار سهام به طور سنتی به نوسان نفت واکنش نشان می‌دهند. با این وجود این روزها به رغم رشد بهای نفت در بازارهای جهانی، سهام پالایشگاه‌ها همچنان روندی نزولی دارد. امروز شاخص گروه فرآورده‌های نفتی نه تنها بیش از یک درصد از ارتفاع خود را از دست داد، بلکه ارزش معاملات نیز در این گروه کاهش یافت. امروز تمام نمادهای گروه فرآورده‌های نفتی (به جز پالایشگاه لاوان) با افت قیمت مواجه شدند. این افت قیمت در نماد شرکت‌های تولیدکننده روان‌کار حتی شدیدتر بود.

 رشد قیمت سنگ آهن و فولاد در بازار جهانی و خواب گروه فلزات اساسی

در کنار سنت‌شکنی گروه فرآوده‌های نفتی، این روزها گروه فلزات اساسی نیز که به عنوان یکی از گروه‌های پیشرو در ماه‌های اخیر مطرح بوده است، در خواب زمستانی به سر می‌برد. در روزهای اخیر افزایش قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی منجر به رشد قیمت محصولات فولادی هم شده است. علاوه بر آن در بازار داخلی نیز هم قیمت مس افزایش داشته و هم قیمت مقاطع فولادی. با این وجود فعالان بازار سهام به دلیل سنگینی سایه تحریم‌ها بر اقتصاد ایران، همچنان تمایلی به حضور پررنگ در سمت تقاضای نمادهای فلزات اساسی ندارند. امروز شاخص گروه فلزات اساسی با افت ۰٫۳ درصدی مواجه شد. با این وجود بیشترین ارزش معاملات امروز بورس تهران به گروه فلزات اساسی اختصاص یافت.

منبع (اقتصاد آنلاین)

بازار جهانی

روند تغییرات شاخص های مهم مالی و اقتصادی بین الملل

ارز و طلا

منبع : (سایت مثقال)

اخبار و تحلیل های مهم هفته

به نقل از وب سایت کیتکو KITCO قیمت جهانی مس طی ۶ سال آینده با رشد بیش از ۶۰ درصدی به ۱۰هزار دلار در هر تن در سال ۲۰۲۵ افزایش می یابد.کاهش عرضه مس و افزایش تقاضای تکنولوژی سبز از عوامل این رشد قیمت هستند. 

بنا بر نظر راس استراکان Ross Strachan،کارشناس ارشد موسسه تحقیقاتی Capital Economics ، این افزایش قیمت ۳ برابر میزان پیش بینی شده است.کاهش عرضه منجر به تداوم رشد قیمت مس تا سال ۲۰۲۷ خواهد شد. تقاضای فلز سرخ نیز طی ۲ دهه آینده با میانگین سالانه ۲٫۳ درصد افزایش خواهد یافت.

مس در فناوری سبز که در حال حاضر به سرعت در حال رشد است مورد استفاده قرار می گیرد. بارز ترین نمونه این تکنولوژی را می توان خودرو های الکتریکی نام برد که از مس بیشتری نسبت به خودروهای دیگر در آنها استفاده می شود. همچنین مس در کشورهای در حال توسعه و در زیرساختها به ویژه در مرزها و جاده ها در چین مصرف خواهد شد.

هرکدام پتانسیل نهفته ای برای تداوم صعود بازار سهام در سال آتی به شمار می رود. به اعتقاد این کارشناس بازار سرمایه، کماکان موضوعاتی از قبیل بازده بورس نسبت به رقبا، رشد تورم و بازارهای جهانی باید مورد توجه سهامداران قرار بگیرد. 

سید حسین میری، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه سپهر، در خصوص روند بازار سهام طی سال جاری این چنین گفت: در شرایط فعلی ارزش سهام بسیاری از شرکت ها در کف قیمتی است و این پتانسیل وجود دارد که شاهد رشد قیمتی آن ها در میان مدت باشیم.

وی افزود: از سوی دیگر و در بخش کلان اقتصادی، سیاست های بانک مرکزی در زمینه پرداخت سود سپرده به صورت ماه شمار، و سایر سیاست های این ارگان به گونه ای پیش می رود، که چشم انداز مثبتی را برای بورس ترسیم می کند.

سناریوی بازدهی بورس نسبت به رقبا

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه سپهر در ادامه به بازدهی بازارهای رقیب اشاره کرد و در این زمینه توضیح داد: این روزها بسیاری بیان می کنند به دلیل پیشی گرفتن بازدهی بازارهای رقیب به خصوص ارز و طلا، بورس پتانسیل یک جهش بلند را داراست. در این زمینه دو تئوری مطرح است. تئوری اول در تایید این موضوع می گوید اگر بخواهیم دارایی شرکت ها را با نرخ امروز تخمین بزنیم، طبیعتا قیمت جایگزینی به مراتب بالاتر از ارزش فعلی شرکت هاست و این می تواند عاملی برای افزایش قیمت جاری باشد.

وی در ادامه با تشریح تئوری دوم گفت: تئوری دوم می گوید بخش عمده ای از سرمایه گذارانی که به بورس آمده و سرمایه گذاری می کنند، توجه ویژه ای به درآمد شرکت ها یا EPS آن ها دارند. ممکن است ارزش جایگزینی دارایی شرکت ها افزایش یافته باشد، اما باید توجه داشت که با رشد ارزش جایگزینی، بازدهی دارایی ها نیز تغییر می یابد یا خیر.

اثر گمرنگ رشد تورم در تصمیم سهامداران

میری در بخش دیگری از اظهاراتش به رشد تورم در ماه های اخیر و پتانسیل پنهان آن برای رشد بورس اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال جاری تورم رشد محسوسی داشته به گونه ای که تورم نقطه به نقطه به بیش از ۳۰ درصد رسیده است. این موضوع برای شرکت هایی که خدمات ارائه داده و کالاهای مصرفی تولید می کند می تواند اثرات مثبتی داشته باشد، اما رویه این روزهای بورس به گونه ای است که انتظار رشد قیمتی شرکت ها با رشد تورم هماهنگی چندانی ندارد.

وی در توضیح این ناهماهنگی گفت: یکی از دلایلی که بازار رشد تورمی را چندان لحاظ نمی کند مربوط به ابهام در آینده شرکت هاست. به طور مثال اگر شرکتی با قیمت های گذشته مواد اولیه در اختیار دارد و می تواند در شرایط تورمی محصول خود را روانه بازار کند، این ابهام در ذهن سرمایه گذار شکل میگیرد که در ۶ ماه آینده شرکت با چه نرخی مواد اولیه دریافت می کند و این موضوع مانع از اثرگذاری واقعی تورم در بازار می شود.

امید به کامودیتی ها بسیار است

میری همچنین به روند بازارهای جهانی اشاره کرد و در توضیح اثر گذاری آن بر کالامحورهای بورسی گفت: بازارهای جهانی سال جدید میلادی را با موفقیت آغاز کردند در این زمینه تمرکز سرمایه گذاران بین الملل به نتیجه مذاکرات دو قدرت اقتصاد جهانی یعنی چین و آمریکاست. با توجه به اظهارات اخیر هر دو کشور و رفتار متقابل آن ها، می توان دریافت هر دو کشور به دنبال راه حل هایی هستند که روابط خود را مانند گذشته ادامه دهند.

وی افزود: با این تفاسیر و در صورت توافق، چین می تواند مانند گذشته توسعه اقتصادی خود را ادامه دهد و به عنوان بزرگترین متقاضی فلزات پایه در دنیا مطرح باشد. در این صورت می توانیم شاهد تداوم صعود قیمت فلزات مهم جهانی در چند ماه آینده باشیم.

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه سپهر در پایان بیان کرد: عوامل مستقیم و غیرمستقیم حول بازار سهام، هر کدام به صورت جداگانه می تواند سکوی جهشی برای بورس در سال آینده باشد که لازم است مد نظر سهامداران قرار بگیرد. این مهم زمانی مقدور می شود که سرمایه گذاران تمامی عوامل اثرگذار را مد نظر قرار بدهند.

 (منبع: رادیو سهام)

پست های توصیه شده

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید