گزارش بازارهای مالی هفته اول اسفند ماه

 در آرشیو


تحلیل بازار بورس تهران

رشد دو هزار و ۱۰۲ واحدی شاخص  بورس در آخرین روز هفته به لطف فلزات اساسی/ نمادهای قندی هم مورد توجه بازار قرار گرفتند

آخرین روز هفته روز درخشش نمادهای فلزی – معدنی بود. طی این روز نمادهای گروه فلزات اساسی که این روزها به مدد رشد قیمت دلار در بازار داخلی و اخبار دلگرم کننده بازارهای جهانی، افق روشنی پیش روی خود دارند توانستند به تنهایی حدود هزار ۳۰۰ واحد، شاخص بورس را بالا بکشند. با این حال صعود دو هزار و ۱۰۰ واحدی امروز شاخص دلایل دیگری نیز داشت. طی این روز این پتروپالایشی‌ها نیز به کمکی فلزی‌ها آمدند و توانستند به دلیل رونق ایحاد شده در معاملات خود سهم مهمی در رساندن شاخص به سطح ۱۵۹ هزار و ۴۸۹ واحد بازی کنند. همین عوامل سبب شد تا در روز جاری و پس از مدت‌ها شاهد کسب بازده ۱.۳۴ درصدی توسط نماگر اصلی بازار بورس باشیم.

تحلیل بازار بورس تهران

بازار سهام سرانجام هفته پایانی ماه سراسر منفی بهمن را با یک عملکرد مثبت خاتمه داد تا بارشد ۴/ ۱ درصدی شاخص، بارقه‌های امید برای تغییر روند بازار قوت گیرد. این واکنش همزمان با شتاب گرفتن مجدد نرخ‌های ارز در بازار آزاد و رشد قیمت‌ها در بورس کالا صورت پذیرفت که هر دو بر چشم‌انداز سودآوری شرکت‌ها تاثیر مثبتی دارند. در همین حال در بازارهای جهانی نیز شرایط مساعدی حکمفرماست و روند نرخ‌ها به‌ویژه در بازار نفت، فولاد و سنگ‌آهن شرایط مطلوبی را برای انتفاع شرکت‌های مرتبط در بورس تهران فراهم آورده است. با عنایت به سابقه تاریخی واکنش بازار سهام به تضعیف ریال با یک فاز تاخیر زمانی، این احتمال وجود دارد که در صورت تثبیت ارزش ریال در سطوح کنونی و یا افت بیشتر آن، بورس نیز به سبک تاریخی وارد یک فاز کوتاه‌مدت از رونق معاملات و رشد قیمت‌ها با محوریت سهام شرکت‌های کالامحور شود.

در حالی که در اواسط هفته، نرخ دلار آمریکا در بازار آزاد با رسیدن به سقف چهارماهه از مرز ۱۳ هزار تومان عبور کرد، فضای داد‌و‌ستدها در بورس کالا متفاوت از قبل بود. پیش‌تر و در زمان شدت التهابات ارزی در مهر ماه سال‌جاری، نرخ‌های محصولات فلزی و پتروشیمی در بورس کالا اوج‌های مشخصی را ثبت کرده بود که بیشتر با نرخ دلار سامانه نیما (۸۰۰۰ تومان درآن زمان) هماهنگی داشت. اما اتفاق جالب در هفته جاری این بود که نرخ بعضی محصولات در بخش فولاد و روی و محصولات پتروشیمی به‌رغم فاصله ۳۰ تا ۴۰ درصدی نرخ دلار آزاد با سقف‌های مهرماه، در سطحی بالاتر از آن زمان قرار گرفت و به این ترتیب سقف‌های تاریخی نرخ مبادلاتی این کالاها شکسته شد. در مورد محصولات دیگر مانند مس و سایر محصولات پتروشیمی نیز قیمت‌ها نزدیک سقف‌های تاریخی قرار گرفته است. این مساله پتانسیل آن را دارد که یک تغییر پارادایم در معادلات سرمایه‌گذاران ایجاد کند و تحلیلگران مشغول گمانه‌زنی درخصوص دلایل این امر و چشم‌انداز آتی هستند. گروهی بر این باورند که بازار کالا به استقبال نرخ‌های بالاتر ارز رفته و حتی در صورت ادامه رشد نرخ ارز، قیمت‌های بالاتر در بازار کالایی با توجه به کمبود کشش تقاضا ثبت نخواهد شد. گروه دیگری اما معتقدند که با کمرنگ‌تر شدن الزامات نرخ‌گذاری، قیمت‌ها بیشتر خود را با منطق عرضه و تقاضا هماهنگ کرده‌اند و روند جاری ناشی از رخت بر بستن سیاست‌های دستوری از فضای مبادلات بورس کالا است. در هر صورت، دلیل هر‌چه باشد، پیام اتفاقات جاری در افق کوتاه‌مدت برای سرمایه‌گذاران بورس تهران عبارت از تقویت نرخ‌های فروش صنایع مرتبط به‌ویژه در بخش مواد اولیه و کامودیتی‌ها و احتمال واکنش مثبت قیمت سهام این گروه خواهد بود.

رصد سیگنال‌های مهم از انعطاف ارزی

بانک مرکزی در روزهای اخیر بخشنامه‌ای صادر کرده است که از آن به‌عنوان گام اول در راستای افزایش انعطاف در سیاست‌گذاری ارزی تعبیر شده است. بر این اساس، صادرکنندگان در گروه‌های مختلف که تا‌کنون به بازگشت ارز حاصل از صادرات خود تا ۶۰ درصد متعهد بوده‌اند از معافیت‌های قابل‌توجهی به منظور فروش آزاد ارز برخوردار می‌شوند. در بارزترین نمونه، صادرکنندگان بزرگ متعهد می‌توانند ۳۰ درصد ارز صادراتی را خارج از سامانه نیما مبادله کنند؛ رقمی که پیش‌تر تنها ۱۰ درصد بود. از سوی دیگر تاکیدات جدیدی از سوی بانک مرکزی مبنی بر امکان مبادله ارز در سامانه نیما با نرخ توافقی و عدم محدودسازی نرخ‌ها، سیگنال جدیدی را مبنی بر افزایش انعطاف در مدیریت عرضه و تقاضای ارز در این سامانه صادر کرد. در همین حال، شایعاتی از فروش ارز برخی صادرکنندگان با نرخ‌های بالاتر در هفته جاری بر پایه معاملات توافقی در این بازار شنیده شده است. مجموع این تحولات، این فرضیه را به ذهن متبادر می‌کند که پس از یک دوره محدود‌سازی صادرکنندگان در زمینه مبادلات ارزی چه به لحاظ نرخ و چه به لحاظ شکل، سیاستگذار به سمتی حرکت می‌کند که محدودیت‌ها به تدریج کمتر شوند و در جهت یکپارچه شدن عرضه و تقاضای ارزی در کشور و استفاده از منابع صادرکنندگان برای متعادل‌سازی طرف عرضه گام برداشته شود؛ مسیری که به اعتقاد بسیاری در شرایط تحریمی کنونی به نفع تعادل بازار و در جهت تسهیل مسوولیت سنگین بانک مرکزی در کنترل بازار ارز خواهد بود. در حالی که به نظر می‌رسد این تحول مهم با شتاب کمی پیش می‌رود، توجه سرمایه‌گذاران بورسی به این مهم هنوز جلب نشده و کماکان نشانه بارزی از واکنش به این تغییر مهم دیده نمی‌شود؛ رویدادی که می‌تواند با تحقق آزادسازی کامل و نیز انعکاس آثار آن در صورت‌های مالی شرکت‌ها به یکی از عوامل پرقدرت رونق در بورس در آینده با محوریت سهام صادرکنندگان تبدیل شود.

  سایه‌ انقباض پولی بر مسیر میان‌مدت بازارها

التهاب ارزی هفته جاری بار دیگر بحث‌ها درخصوص مسیر آتی این متغیر مهم و تاثیر آن بر سایر حوزه‌های اقتصاد را در محافلکارشناسی داغ کرده است. به سبک مرسوم، در چنین شرایطی، با بازگشت نوسان به بازار ارز، انتظارات تورمی هم در بازار کالا و نیز بازارهای دارایی از جمله بورس بار دیگر فعال شده و برخی انتظار تداوم آن را دارند. آنچه در تعیین عیار صحت این پیش‌بینی‌ها حائز اهمیت فراوان است توجه به عوامل بنیادی موثر بر عرضه و تقاضای ارز در سال آینده است. واقعیت این است که در سمت عرضه، در غیاب یک گشایش سیاسی خارجی، انتظار بهبود خاصی وجود ندارد و حتی امکان محدود‌سازی بیشتر ورودی ارز در اثر تشدید تحریم‌ها وجود دارد. اما در سمت تقاضا نیز یک عامل بسیار مهم که عبارت از اجرای سیاست بهنگام و شجاعانه انقباض پولی در بانک مرکزی است باید مد‌نظر قرار گیرد. به این ترتیب، به‌رغم محدودیت عرضه، به دلیل محدود‌سازی عوامل رشد پایه پولی از جمله بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی (که نشانه‌های آن در ماه‌های اخیر به وضوح در آمارهای پولی رصد شده است)، انتظار می‌رود تا موج‌های تضعیف ارزش پول ملی به‌طور کلی از عمق و دامنه بالایی برخوردار نباشد. بنابراین هر چند می‌توان احتمال تداوم رشد خزنده نرخ ارز آزاد را مطرح کرد، اما در صورت عدم وقوع رخداد غیرمنتظره در حوزه سیاسی، به‌نظر می‌رسد سناریوی اصلی در تخمین ارز و تاثیرات بر بازارهای دارایی از جمله بورس کماکان عبارت از پابرجا بودن سقف‌های هیجانی ارز در مهرماه ۹۷ و عدم شکست آن در افق سال آینده باشد.

منبع (دنیای اقتصاد)

بازار جهانی

روند تغییرات شاخص های مهم مالی و اقتصادی بین الملل

S&P 500

ارز و طلا (تغییرات ماه بهمن)

اخبار و تحلیل های مهم هفته
حذف معافیت مالیاتی درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی

نمایندگان مجلس با حذف معافیت مالیاتی برای درآمدهای حاصل از صادرات کالا و خدمات غیرنفتی موافقت کردند.

به نقل از  خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی در بررسی جزئیات بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، با جزء یک بند د تبصره ۸ ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

در بند مذکور آمده است؛ هرگونه نرخ صفر و معافیتهای مالیاتی برای درآمدهای حاصل از صادرات کالا و خدمات از جمله کالاهای غیرنفتی، محصولات بخش کشاورزی و مواد خام و همچنین استرداد مالیات و عوارض موضوع ماده (۱۳) قانون مالیات بر ارزش افزوده، در مواردی که ارز حاصل از صادرات طبق مقررات اعلامی بانک مرکزی به چرخه اقتصادی کشور برگردانده نشود، برای عملکرد سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ قابل اعمال نخواهد بود. 

مدت زمان استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده موضوع ماده (۳۴) قانون رفع موانع تولید رقابتپذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب ۱۳۹۴، از طرف سازمان امور مالیاتی کشور یکماه از تاریخ ورود ارز به چرخه اقتصادی کشور مطابق مقررات یادشده است.

 مجوز مجلس به وزارت راه برای کسب درآمد ۳ هزار میلیارد تومانی از طریق اجاره زمینهای متعلق به شرکت مادرتخصصی عمران

 نمایندگان مردم در خانه ملت با موافقت با جز (۴) بند (ب) تبصره (۸) ماده واحده لایحه بودجه سال ۹۸ به وزارت راه و شهرسازی برای کسب درآمد ۳ هزار میلیارد تومانی از طریق اجاره زمینهای متعلق به شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید مجوز دادند.

دراین جز آمده است: وزارت راه و شهرسازی مجاز است زمینهای متعلق به شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن را تا سقف ۳۰ هزار میلیارد ریال طی قراردادهایی با بانکهای عامل و صندوقهای تأمین مالی در رهن آنان قرار داده و متناسب با آن تسهیلات لازم برای اجرای طرحهای جامع، تفصیلی و آمادهسازی مصوب را أخذ کند.

مجوز مجلس به وزارت راه برای استفاده از منابع داخلی و تهاتر ارضی برای اجرای طرح مسکن مهر

 نمایندگان مردم در خانه ملت با موافقت با جز (۲) بند (ب) تبصره (۸) ماده واحده لایحه بودجه سال ۹۸، وزارت راه و شهرسازی را مجاز کردند تا سقف هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از منابع داخلی و تهاتر ارضی برای اجرای طرح مسکن مهر استفاده کنند.

در این  آمده است: وزارت راه و شهرسازی (از طریق شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن) مجاز است تا سقف ۱۵ هزار میلیارد ریال از محل منابع داخلی و یا تهاتر اراضی و املاک متعلق به شرکتهای فوقالذکر را به قیمت کارشناسی و با سازوکار گردش خزانه صرف اجرای طرحهای فوق کند.

مجوز مجلس به دولت برای واگذاری زمین های مسکن مهر صادر شد

نمایندگان در نشست علنی صبح امروز  مجلس شورای اسلامی با موافقت با  بند ۳ تبصره ۸ ماده واحده لایحه بودجه سال ۹۸، به دولت برای واگذاری زمین های مسکن مهر مجوز دادند. 

در بند مذکور آمده است؛ در صورت درخواست مالکان اعیانی واحدهای مسکن مهر، شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن مکلف به واگذاری قطعی زمینهای اجارهای نود و نه(۹۹) ساله متعلق به خود هستند.

 موافقت با درآمد ۵ هزار میلیارد تومانی دولت از محل پرداخت بدهی بانک مسکن

 نمایندگان مجلس  با موافقت با بند یک تبصره ۸ ماده واحده لایحه بودجه سال ۹۸ با درآمد ۵ هزار میلیارد تومانی دولت از محل پرداخت بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی موافقت کردند.

در بند مذکور آمده است؛ بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بابت اصل و سود خطوط اعتباری طرح مسکن مهر تا سقف ۵۰ هزار میلیارد ریال به حساب بدهی دولت به بانک مرکزی منتقل و مبلغ مذکور بهعنوان افزایش سرمایه دولت در بانک مسکن منظور میشود. بدهی دولت به بانک مرکزی در اجرای این حکم مشمول تبصره بند (الف) ماده (۱۰) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه نمیشود. بانک مسکن متعهد به اعطای تسهیلات برای موارد فوق الذکر است.

 صادرکنندگان به بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به کشور مکلف شدند

 نمایندگان مجلس با موافقت با  با جزء یک الحاقی بند د تبصره ۸ ماده واحده لایحه بودجه سال ۹۸ صادرکنندگان را مکلف به بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به کشور کردند.

در بند مذکور آمده است؛ کلیه صادرکنندگان مکلفند ارز حاصل از صدور کالا و خدمات را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند. جریمه اشخاص متخلف از اجرای این جزء براساس دستورالعملی است که به تصویب شورای پول و اعتبار می رسد.


مرکز آمار: نرخ تورم ۴۲٫۳ درصد

مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به بهمن ماه امسال به ۲۳٫۹ درصد رسید که نسبت به همین میزان در دی ماه گذشته ۲٫۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

 در بهمن ماه امسال عدد شاخص کل (١٠٠=١٣٩۵) به ۱۵۸٫۱ رسید که نسبت به ماه قبل ٢.٢ درصد افزایش نشان می دهد.

در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۲٫۳ درصد است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۴۲٫۳ درصد بیشتر از بهمن ١٣٩۶برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده ‌اند و نسبت به ماه گذشته (دی ماه) ٣٩,۶ درصد بود، ۲٫۷ درصد افزایش یافته است.

شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به دی ماه ۴٫۵ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» ۱٫۱ درصد افزایش نشان می دهد.

درصد تغییرات قیمت در ماه جاری نسبت به بهمن ماه ١٣٩۶ برای گروه «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی» به ترتیب ۶۴٫۳ و ۳۳٫۵ درصد است.

**افزایش نرخ تورم خانوارهای شهری کشور

شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری کشور در بهمن ماه ١٣٩٧ به عدد ۱۵۷٫۳ رسید که نسبت به ماه گذشته ٢.١ درصد افزایش نشان می‌دهد.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه پارسال ۴۱٫۵ درصد است که نسبت به دی ماه (۳۹ درصد) ۲٫۵ واحد درصد افزایش داشته است.

** افزایش نرخ تورم خانوارهای روستایی کشور

شاخص قیمت کل برای خانوارهای روستایی کشور در بهمن ماه امسال به عدد ۱۶۲٫۹ رسید که نسبت به ماه قبل ۲٫۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۴۶٫۷ درصد است که نسبت به دی ماه (۴۲٫۷ درصد) چهار واحد درصد افزایش داشته است.

** تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در بهمن ماه ۱۳۹۷ برخی بخش‌های زیر مجموعه شاخص کل با افزایش شدید قیمت همراه بوده‌اند. در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات» (کاهو، انواع سبزی، گوجه فرنگی، پیاز و خیار) گروه «گوشت» (گوشت گوسفند، گاو، ماهی و گوشت مرغ) است.
در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «حمل و نقل» (انواع خودرو)، گروه «پوشاک و کفش» و گروه «هتل و رستوران» (انواع غذاهای سرو شده در رستوران)، بیشترین افزایش قیمت را نسبت به دی ماه داشته‌اند.

** درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در بهمن ماه

دامنه تغییرات نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه ١٣٩٧ برای دهک های مختلف هزینه ای از ۲۲٫۵ درصد برای دهک اول تا ۲۵٫۳ درصد برای دهک دهم است.

به گزارش ایرنا، مقایسه نرخ تورم از ابتدای پاییز امسال که ۱۵٫۹ درصد بود. تاکنون روند صعودی را نسبت به مدت مشابه پارسال نشان می دهد.

نرخ تورم در ماه های مهر، آبان، آذر و دی امسال نسبت به ماه های پیشین خود، به ترتیب ۲٫۴، ۲٫۶، ۲٫۴ و ۲٫۶ درصد افزایش یافت.

منبع:  (شبکه خبر)

سایر اخبار مهم هفته

در روزهای اخیر نرخ ارز به ویژه دلار اندکی رشد داشته که دولت با همکاری دیگر دستگاه ها برای نظارت و مدیریت این بازار اقدامات مختلفی را طراحی کرده که در آخرین اقدامات قرار بر آن شده است هر فرد حقیقی و حقوقی امکان واردات اسکناس ارز را داشته باشد. این موضوع یکی از مهم‌ترین اخبار اقتصادی بود.

به گزارش ایسنا، با آغاز سال جاری شرایط بازار ارز دستخوش تغییر شد و حال و هوای قیمت گذاری ارز به ویژه دلار به شدت تغییر کرد؛ تغییری که نرخ دلار را از محدوده ۴۰۰۰ تومان به حدود ۱۳ هزار تومان فعلی رساند و این در حالی است که قیمت دلار در برهه‌ای از زمان حتی به ۱۹ هزار تومان هم رسید.

مسئولان اولین مجرم گرانی ارز را دلالان بازار ارز می‌دانند و آنچنان اعتقادی ندارند که برخی از سیاست‌ها و رفتارهای اقتصادی ارزش پول ملی را کاهش داده است. حال با این نگاه تمام سیاست‌های خود را تدوین و اجرایی می‌کنند و در آخرین اقدام که البته به نظر می‌رسد به دلیل کاهش حجم اسکناس دلار در بازار بوده، شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور رأی به واردات اسکناس ارز برای همه بدون محدودیت داده است.

این تصمیم البته بندهایی هم دارد مبنی بر اینکه واردات اسکناس ارز توسط اشخاص حقیقی و حقوقی بدون محدودیت بلامانع است و مسافران برای واردات تا سقف ۱۰ هزار یورو و معادل آن نیاز به اظهار به گمرک ندارند، اما واردات بیش از این مبلغ را باید اظهار کنند.

قیمت دلار چند؟

فارغ از قوانین دولتی نکته مهم برای افراد قیمت ارز است، زیرا قیمت ارز تأثیر بسزایی در قیمت گذاری کالا دارد و کالاهای داخلی از این قاعده مستثنی نیست. طی معاملات امروز هر دلار آمریکا توسط بانک‌ها ۱۲ هزار و ۴۳۱ تومان و توسط صرافی‌ها نیز ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان خریداری می‌شد. این نوع ارز در صرافی‌ها ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان برای فروش قیمت‌گذاری شده است. همچنین هر یورو در صرافی‌هابه قیمت ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان خریده و ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان فروخته می‌شود.

ارز، عامل گرانی طلا

بررسی‌ها نشان از آن دارد که قیمت طلا و انواع سکه در بازار روند صعودی به خود گرفته و دلیل اصلی این امر به گفته ابراهیم محمدولی-عضو اتحادیه طلا و جواهر رشد طلا به دلیل افزایش قیمت نرخ ارز است.

قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید چهار میلیون و ۵۵۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان بوده است. همچنین در بازار امروز، سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم، نیم سکه و ربع سکه به ترتیب با قیمت چهار میلیون و ۳۸۰، دو میلیون و ۴۸۰ و یک میلیون و ۵۵۵ هزار توان داد و ستد شده است.

به گفته محمدولی، سکه گرمی امروز با قیمت ۷۹۴ هزار توان معامله شده و قیمت هر مثقال طلای ۱۷ عیار نیز به یک میلیون و ۸۴۰ هزار تومان رسیده است. همچنین هر انس طلای جهانی به ۱۳۳۰ دلار رسیده که حدود چهار دلار نسبت به دیروز افزایش یافته است.

بانک‌هابدهکارتر از گذشته

در روزهای گذشته میزان بدهی دولت به بانک مرکزی منتشر شد که با حرف و حدیث‌های بسیاری همراه بود که در نهایت رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که افزایش حجم بدهی دولت به بانک مرکزی در چارچوب قانون رخ داده است، اما در سوی دیگر بازار پولی و مالی کشور بحث بدهی بانک ها به بانک مرکزی مطرح است و این موضوع از اهمیت بسیاری در اقتصاد کشور و نظام بانکی برخوردار است.

بر اساس آمارهای بانک مرکزی از بخش پولی و بانکی کشور، مانده بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در آذرماه سال جاری با افزایش ۳۲.۵ درصدی نسبت به آذرماه سال گذشته به ۱۴۹ هزار میلیارد تومان و مانده این بدهی در ماه مشابه سال گذشته ۱۱۳ هزار میلیارد تومان بوده است.

ایرانی‌ها چقدر بنزین مصرف می‌کنند

در روزهای گذشته با راه اندازی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس ظرفیت تولید بنزین کشور به میزان دو برابر افزایش یافت، اما نکته قابل توجه آن است که مصرف کشور چه میزان است، بررسی‌ها نشان از آن دارد که در سال ۱۳۹۷ میانگین مصرف بنزین روزانه ۸۷ میلیون لیتر و میانگین تولید در بهمن ماه سال ۱۳۹۷، روزانه ۱۰۳ میلیون لیتر بوده است که این ارقام به گفته معاون وزیر نفت، نشان‌دهنده فاصله مطلوب تولید و مصرف است و به پایداری تولید و ذخیره‌سازی بنزین در کشور انجامیده است.

بازنشستگان ماندگار می‌شوند؟

در ماه‌های اخیر بحث منع به کارگیری بازنشسته‌ها یکی از بحث‌های روز کشور بود که قوانین آن بنابر شرایط و اتفاقات تا حدودی دستخوش تغییر شد و حتی برخی افراد برای آنکه برسر کار بمانند به دوران جبهه خود رجوع کردند و جای سؤال بود که چگونه جانباز ۶۰ درصد می‌توانند سمت‌های سنگین و فیزیکی را بر عهده بگیرد.

اما در آخرین تغییرات انگار قرار بر آن است تا قوانین تا حدودی تعدیل شود تا افرادی که جایگزینی برای آنها وجود ندارد بر سر کار بمانند، اما سؤال مهم آن است که عمر انسان روزی تمام می‌شود و مطمئناً دیگر نمی‌توان از این دست افراد استفاده کرد، پس به نظر می‌رسد مجلس و دولت باید شیوه دیگری را در پیش بگیرند تا در حال بهره مندی از تجربه افراد بدون جایگزین، افراد دیگری توسط این دست انسان‌ها تربیت شوند.

افزایش حقوق کارگر شاید زمانی دیگر

کارگران زحمتکش و کم درآمدترین قشر جامعه محسوب می‌شوند و در عین کار و تلاش بسیار به نظر می‌رسد آنطور که باید هوای آنها را ندارند. این گفته در حالی مطرح می‌شود که یک مقام مسئول کارگری با اشاره به برگزار نشدن جلسات دستمزد شورای عالی کار در یک ماه باقی مانده به پایان سال ۹۷، از احتمال موکول شدن تعیین دستمزد کارگران به سال آینده خبر داد.

توزیع گوشت مرغ و گوشت قرمز تنظیم بازاری تا پایان عید

اخبار گوشت و مرغ انگار تمامی ندارد، زیرا پای مرغ و گوشت تنظیم بازار حتی به نمایشگاه‌های بهاره که خود قدم نو رسیده محسوب می‌شوند، باز شده است. با این حال آخرین اخبار حکایت از آن دارد که مرغ و گوشت تنظیم بازاری تا پایان تعطیلات وروز عرضه می‌شود. در این زمینه مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام از افزایش حدود ۲۵ درصدی واردات نهادهای تولید شامل ذرت، کنسانتره سویا و جو در سال جاری خبر داد و گفت: توزیع گوشت مرغ و گوشت قرمز تنظیم بازاری گرم و منجمد تا پایان تعطیلات نوروزی با نرخ مصوب ادامه خواهد داشت که در این میان، تنها گوشت منجمد گوساله در قالب محصول تنظیم بازاری در گروه‌های هدف توزیع می‌شود.

منبع:  (ایسنا)

پست های توصیه شده

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید